Державний музей авіації. Земля і люди

Вер.30.2018. / Коментарів: 5

До 15-річчя від дня створення

gosudarstvennyiy-muzey-aviatsyii

Державний музей авіації. Гордість університету, Києва, країни. Музей, який увійшов у 2013 році у топ-шість  (6. State Aviation Museum of Ukraine Kiev,Ukraine;http://edition.cnn.com/travel/article/best-aviation-museums/index.html) кращих авіаційних музеїв світу. Центр культурного розвитку та технічної творчості. Місце, де у дітей та молоді народжується закоханість у небо.

Рівно 15 років тому на базі навчального полігону Національного авіаційного університету було відкрито, хоча вирішено було створити ще у 2001 році, коли вийшло розпорядження КМУ № 74-р від 07.03.2001 р., Державний музей авіації. Проект був настільки сміливий, що мало хто вірив у його реалізацію. Це не моделі колекціонувати, а реальні повітряні судна. І цивільні, і військові. Досконалі навіть після виходу на заслужений відпочинок.

На території України вони стояли як пам’ятні знаки і тихенько вмирали. А створення музею давало шанс на те, що вони зможуть виконувати й інші функції – естетичні, наукові і навчальні.

Такий масштабний проект не під силу було реалізувати Національному авіаційному університету, хоча він і надав територію, техніку та кошти для початкового циклу. Невтомним мотором ідеї створення музею став Валерій Шмаров, на той час керівник «Укрспецекспорту». Завдяки його зусиллям з’явилися відповідні Постанова Уряду та Указ Президента України.

Експонати транспортувалися з різних куточків України на територію музею. Габарити майбутніх експонатів вражали, а їх транспортування до музею перетворювалися на спеціальні операції за участю провідних перевізників та державної автомобільної інспекції.

Архівні відеозаписи

Після цього до справи долучилися десятки підприємств, установ, організацій, сотні волонтерів. Фахівці з Конотопського, Миколаївського, Львівського, Чугуївського авіаремонтних заводів відновили до ідеального стану бойові літаки і гвинтокрили, спеціалісти Харківського авіаційного підприємства, 410 заводу цивільної авіації, Української транспортної компанії підготували до експозиції цивільні літаки. Неоціненну допомогу у створенні музею надали професіонали з Міністерства оборони та Військово-повітряних сил України.

Після невтомної та злагодженої роботи десятків колективів та сотень людей музей було урочисто відкрито 30 вересня 2003 року. Цю подію було присвячено 70-річчю Національного авіаційного університету та 100-річчю світової авіації. Відкривав музей Президент України Леонід Кучма, на відкритті були присутні члени Уряду України, керівники та представники підприємств, які доклалися до створення музею.

Архівні відеозаписи

Але це був тільки початок – перша черга музею. 33 типи військових та цивільних літальних апаратів 60-80-х років, що були на озброєнні військово-повітряних сил СРСР та експлуатувалися у цивільному повітряному флоті.

Гордістю колекції є ветеран, повна копія літака 1 світової війни, легкий бомбардувальник і розвідник Анатра-Анасаль, який подарували музею одеські колеги з Одесаавіаремсервіс, та літак з фільму «В бій ідуть одні старики» винищувач Як-3, на якому літав герой Леоніда Бикова.

anatra1_1428684522_1

На сьогодні в Музеї представлені 93 унікальні експонати. Лінійка літаків Антонова – АН-2, АН-24, АН-3-, АН-71. Лінійки літаків сімейства Ілюшина – Іл-62, Іл-76, Іл-86. Винищувачі сімейства Міг, які були на озброєнні Військово-повітряних сил СРСР та України. Унікальні літаки КБ Туполєва, серед яких ветерани Ту-104, Ту-134, Ту-154 та лінійка стратегічних бомбардувальників – Ту-22, Ту-95.

tu-22m0-1_1429195764_1

Їх вдалося буквально в останню мить врятувати від знищення, яке відбувалося за програмою ядерного роззброєння, за яким пильно стежили наші американські партнери.

Наявна в музеї і унікальна колекція військово-морської авіації, палубні гелікоптери та літаки тощо. Розповідь про державний музей авіації України може тривати годинами. Ті, хто відвідав його, перебувають ще довго під незабутніми враженнями. Музей став справжньою окрасою столиці України. Тут завжди людно, багато дітей та молоді. Тут проходять авіаційні фестивалі, виставки ретротехніки.

dsc_0886_pax3-webs_1479803068_1

Але після 15 років успішного розвитку та функціонування над музеєм нависла загроза занепаду знищення.

Основні загрози полягають в тому, що територія музею межує з міжнародним аеропортом «Київ» (Жуляни), який в останні роки бурхливо розвивається і має статус комунального підприємства. Йому не вистачає території. І один з варіантів його розширення – за рахунок території музею.

Але для того, щоб передати значну частину території музею новому керівництву НАУ було потрібно вжити кілька небезпечних для життя музею кроків.

А мова йде про майже 15 гектарів, на яких планується побудувати ангари для обслуговування бізнес-авіації.

aeroport-2

Завдяки суспільному розголосу цю оборудку вдалося зупинити, але, на жаль, не інші злочинні дії. На жаль, «нова команда» змінила менеджмент музею, звільнила з університету людей, які своїми руками його створювали.

Читайте також: Музей авіації. Украдене щастя?

Так було звільнено ідейного натхненника та організатора музею доктора технічних наук, професора, директора Навчально-наукового аерокосмічного інституту Валерія Шмарова та погрозами змусили написати заяву на звільнення директора музею з дня його заснування, доктора технічних наук, професора Юрія Зіатдінова. Валерій Шмаров був звільнений по статті, незаконно. На їх місце призначено осіб, далеких від музейної справи, для яких «ламати – не будувати, душа не болить».

Не виключно, що у планах рейдерів і продаж у інші музеї світу унікальних експонатів. За роки існування Державний музей авіації напрацював зв’язки з багатьма авіаційними музею світу. Про наш музей знають, його шанують.

Є ще в цій печальній історії сторінка, про яку мало хто в колективі знає. Музей історії університету, який був відкритий ще у далекому 1972 році – був переведений до Державного музею авіації в якості філії. Ще живі колеги, які були свідками цієї історичної події.

Архівні відеозаписи

 

Таким чином, уся експозиція музею, яка була суттєво оновлена до 70-річчя НАУ, також перебуває на межі передачі у комунальну власність, оскільки університет не має права його фінансувати.

На сьогодні необхідно вжити засобів громадського тиску на незаконну адміністрацію, щоб відновити статус-кво і забрати назад у власність університету цілісний майновий комплекс музею.

Своє 15-річчя музей зустрічає у тривожному стані, оскільки не минула реальна небезпека для гордості університету, в яку вкладено працю цілого покоління викладачів і співробітників, зусилля десятків дружніх колективів та значні кошти.

Новий менеджмент музею – ручний для «керівництва». У нього одне завдання – незаконне збагачення Ісаєнка., який незаконно обіймає свою посаду. Саме він ініціював ці оборудки, саме він підписував накази, якими  звільняв Валерія Шмарова і Юрія Зіатдінова та призначав на їх місце випадкових, але особисто відданих осіб.

З огляду на час, в який живемо, буде важко зберегти унікальний музей, його колекцію та територію. Але знайдуться люди, які зуміють це зробити. Щоб наступний ювілей можна було зустрічати з впевненістю у завтрашньому дні. Щоб люди, які віддали частинку свого життя музеєві, могли з гордістю приводити до нього своїх дітей та внуків і говорити, що у цьому чуді є і його праця.

1092681


Коментарів 5 Додати коментар

 • Глист и его молодая команда должны сидеть в тюрьме!

 • почему сотрудники на это все так спокойно реагируют?
  всех устраивает сидеть на минималке и смотреть как университет превращается в руину руками жуликов?

  • Наверное их все устраивает(

 • Ось і проявляється сутність цих шахраїв.
  Хіба ми обирали такого ректора?
  Хіба ми голосували за розкрадання університету?
  Чому колектив ні як не реагує?

 • Долгие годы коллектив создавал Музей который входит в 5-ку лучших технических музеев МИРА! – для чего?
  Что бы шайка воров теперь его грабила?
  Временное руководство музея даже не понимает какое уголовное наказание их ждет за пособничество .
  Самая лучшая экспозиция самолетов теперь пойдут на металолом((((

Залишити коментар