Діяльність ДП “Інфоресурс” суперечить законодавству та статутним документам, – Олександр Співаковський

Бер.20.2016. / 1 коментар

Другим питанням порядку денного було заслуховування інформації Міністра освіти і науки Сергія Квіта про діяльність Державного підприємства “Інфоресурс”, забезпечення доступу до Єдиної державної електронної бази з питань освіти, виготовлення і вартість документів про освіту та студентських квитків.

Свою реакцію на доповідь міністра освіти Сергія Квіта опублікував у Facebook член освітнього комітету, народний депутат Олександр Співаковський:

“Міністр освіти і науки Сергій Квіт сам виступив ініціатором цього розгляду, проте на подив усіх присутніх на засіданні так і не надав жодної чіткої відповіді на поставлені йому запитання.

Хочу наголосити, що за результатами проведення перевірки МОН ще у серпні 2015 року, Рахунковою палатою України були встановлені наступні кричущі порушення у діяльності МОН щодо забезпечення доступу до Єдиної державної електронної бази з питань освіти:

  1. Всупереч нормам законодавства свідоцтво про реєстрацію авторського права на комп’ютерну програму “Єдина державна електронна база з питань освіти” відсутнє.
  2. Для створення та функціонування такої бази ДП “Інфоресурс” використовує на платній основі чотири різні комп’ютерні програми: “Комп’ютерний програмний комплекс “База даних з питань освіти”, “Інтерфейс сполучення з комп’ютерним програмним комплексом “База даних з питань освіти”, “Модуль адміністрування комп’ютерного програмного комплексу “База даних з питань освіти” та “Автоматизоване робоче місце оператора навчального закладу”. Рахунковій палаті не було надано юридичний документ, згідно з яким ці чотири програми становлять єдину комп’ютерну програму, яка ідентифікується як інформаційно-телекомунікаційна система “Єдина державна електронна база з питань освіти” та відповідає технічним характеристикам, визначеним законодавством.
  3. Власником майнових прав на комп’ютерні програми є фізична особа, якій з 01.11.2013 ДП “Інфоресурс” сплачує роялті відповідно до укладених договорів.
  4. ДП “Інфоресурс” всупереч законодавству та статутним документам про свою діяльність не створено інформаційно-телекомунікаційної системи “Єдина державна електронна база з питань освіти”.
  5. Загальна сума виплачених ДП “Інфоресурс” роялті та паушальних платежів за користування зазначеними вище програмними продуктами становить 4 128 459,0 грн., тоді як, за оцінками спеціалістів, індикативна справедлива ціна на аналогічну за обсягом розробку програмного забезпечення не перевищує 600 тис. доларів США (висновки звіту про результати комплексного обстеження ІТ інфраструктури робочої групи МОН згідно з наказом МОН від 09.04.2014 № 350).
  6. Освітянська інформація, що повинна мати обмежений (персональний) доступ, на сьогодні фактично акумулюється не в електронному серверному центрі держави, а в приватних комп’ютерних програмах, що є неприпустимим.
  7. ДП “Інфоресурс”, яке є технічним адміністратором Єдиної державної бази з питань освіти, замість механічної реєстрації дій ВНЗ неправомірно здійснює оцінку правомочності дій навчальних закладів, оцінку документів, виданих іншими державними реєстраторами, та схвалює або не схвалює накази, видані навчальним закладами (про зарахування, про випуск, про переведення тощо).

Крім того, у 2016 році ДП “Інфоресурс” користуючись своїм монопольним становищем без жодного на те обґрунтування здійснило збільшення розміру оплати вишами за користування ЄДЕБО з 0,63 грн. до 1, 80 грн. за одного студента у квартал, що зумовило збільшення практично втричі витрат вищих навчальних закладів за користування цією базою.

Також вважається що видання Українським державним центром міжнародної освіти (підпорядкованого Міністерству освіти і науки України), інформаційного листа до керівників вищих навчальних закладів щодо надання інформації стосовно контингенту іноземних студентів від 09.02.2015 року № 7 порушує норми Закону України “ Про захист персональних даних”.

Так, частиною шостою статті 6 цього Закону визначено, що не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Натомість у цьому листі вимагається надати інформацію щодо іноземців, які навчаються у вищих навчальних закладах без отримання відповідної згоди від таких осіб, що, на нашу думку є грубим порушенням чинного законодавства та прав і свобод здобувачів освіти.
Вказане вище дає підстави свідчити про невиконання керівництвом Міністерства освіти і науки покладених на нього повноважень щодо забезпечення функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО) та незадовільний стан організації Міносвіти цієї роботи”.

За результатами обговорення було вирішено, що народний депутат Олександр Співаковський та народний депутат Олексій Скрипник, який також є фахівцем у ІТ – сфері спільно підготують проект рішення, яке сприятиме більш ефективному та оперативному вирішенні МОН інсучих проблем у його діяльності.

Нагадаємо Міністр освіти і науки України під час засідання Кабінету міністрів України 24 лютого пояснював Прем’єр-міністру України Арсенію Яценюку. навіщо потрібне ДП “Інфоресурс”.


Коментар 1 Додати коментар

Залишити коментар