Міністр Квіт блокує діяльність Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти

Гру.10.2015. / 1 коментар

Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) – один з органів управління у сфері вищої освіти з достатньо серйозними регуляторними та контрольними функціями, створення якого передбачене Законом України “Про вищу освіту” від 01.07.2014 р. Його створення можна розглядати як один із найважливіших кроків реформування вищої освіти в нашій країні.

Агентство складається з 25 членів і формується на квотних засадах: 13 членів обираються з’їздами з числа представників вищих навчальних закладів України державноїкомунальної та приватної форми власності, у тому числі дев’ять членів – від державних вищих навчальних закладів, один – від комунальних вищих навчальних закладів, три – від приватних вищих навчальних закладів; два члени делегуються Національною академією наук України та по одному – від кожної національної галузевої академії наук; три члени обираються спільним представницьким органом всеукраїнських об’єднань організацій роботодавців; два члени обираються з’їздом представників органів студентського самоврядування вищих навчальних закладів з числа осіб, які здобувають вищу освіту.

Було багато очікувань, пов’язаних з формуванням нового органу, однак поки-що ми маємо лише загальне незадоволення в освітянському середовищі. Адже ситуація довкола формування НАЗЯВО освіти певною мірою віддзеркалює загальний стан з реформуванням вищої освіти в нашій країні під керівництвом Міністра Квіта.

Проте по порядку. Для того, щоб організувати вибори до НАЗЯВО, були проведені з’їзди вищих навчальних закладів державної, приватної, комунальної форм власності, а також студентських організацій.

Із зрозумілих причин особливу увагу освітян привернув з’їзд державних вищих навчальних закладів, який відбувся у червні 2015 року, Адже на з’їзді обиралися дев’ять членів НАЗЯВО. Шляхом рейтингового таємного голосування 617 делегатів від державних ВНЗ з майже дев’яноста кандидатів обрали дев’ятьох.

Підсумки голосування викликали в керівництва Міністерства освіти і науки достатньо нервову реакцію, що знайшло своє відображення в заяві МОН від 08.06.2015 р. Адже до Національного агентства пройшли, на думку Міністра Квіта, «не ті» представники вищих навчальних закладів. Причому, практично всі «не ті» набрали максимальну кількість голосів. Було заявлено навіть про «змову» делегатів з’їзду. Тому, мовляв, МОН не може погодитися з такими результатами виборів членів НАЗЯВО.

І хоча на виборах не відбувалося нічого такого, що змусило б засумніватися у об’єктивності результатів голосування, можна припустити, що голосування делегатів носило, можливо, і протестний характер з погляду на бездарне керівництво МОН реформуванням вищої освіти в нашій країні, на його волюнтаристичні, не професійні методи управління, на нерозуміння керівництвом Міністерства шляхів та процесів реформування, перспективних та поточних завдань, що постали перед галуззю.

Вибори до НАЗЯВО засвідчили, по-перше, певний реальний стан справ у вітчизняній вищій освіті в цілому. Причому, зрозуміло, що цей стан не покращиться від того, що результати минулих виборів поспіхом скасовані та колись будуть проведені нові вибори. І по-друге, вони засвідчили також, що має місце абсолютне нерозуміння керівництвом МОН свого місця в умовах реформування вищої освіти, що вже призвело до провалу імплементації нової редакції Закону «Про вищу освіту».

Зазначимо, що Міністр Квіт не обмежився лише заявою від 08.06.2015 р. і, порушивши в черговий раз норми Закону, заблокував діяльність Національного агентства, хоча вона повинна була розпочатись ще з 01.09.2015 р. І це, незважаючи на те, що просто так скасувати результати виборів до НАЗЯВО в законний спосіб не можна. Звісно, завжди можна знайти привід до скасування, проте це навряд чи буде сприяти зростанню довіри до керівництва МОН в освітянському середовищі.

Навіть якщо припустити, що до Національного агентства увійшли дійсно «не ті» (за Міністром Квітом) представники освітянського середовища, все рівно виникає закономірне запитання: хто дав право Міністру так вчинити з виборним органом, знехтувавши волевиявленням 617 делегатів з’їзду, і звідки така зверхність та неповага до колег?

 


Коментар 1 Додати коментар

Залишити коментар