Міністр Квіт впав у «безпам’ятство»

Лют.24.2016. / 1 коментар

123

19 лютого 2016 року Міністр освіти і науки України Сергій Квіт побував в одному з Харківських університетів. Міністр виступив перед викладачами та студентським активом. Розповідаючи, як про свій здобуток, про Закон «Про вищу освіту», Міністр намалював «блискучі» перспективи, які очікують вітчизняну вищу освіту.

Правда, Міністр чомусь «забув» сказати, що цей Закон до цього часу не імплементований і працює лише фрагментарно, що створює масу проблем у вищих навчальних закладах. Через свою «забудькуватість» Квіт не пояснив, що це відбулося тому, що він та його «молода команда» не забезпечили розроблення майже 40 нормативно-правових актів, необхідних для імплементації Закону, який був прийнятий ще 1 липня 2014 року.

Особливу увагу присутніх привернув його тезис про те, що «сьогодні настав сприятливий час для реформ в усіх сферах економіки й суспільного життя». Обізнані з істинним станом справ викладачі та студенти мовчки переглядалися і, виходячи із зали, задавали один одному запитання, адресоване Міністру: «А чим же ви займалися там, в Міністерстві, цілих два роки? Хто вам заважав робити ці реформи?»

Дуже сумно, що Міністр так і не зміг продемонструвати хоча б найменші переконливі приклади своїх реальних здобутків у реформуванні освіти. Зокрема, вистраждана освітянською спільнотою за багато років концепція університетської автономії так і залишається декларацією. Дійсно, положення Закону «Про вищу освіту» потенційно дають університетам нові можливості для розвитку самоврядування, в ньому присутні принципи університетської автономії – фінансової та академічної. Все так, але …

Міністр всім розповідає, зокрема, про можливість витрачати вищими навчальними закладами власні гроші без Державного казначейства, розміщувати їх на рахунках різних банківських установ.

Але він, напевно, просто не розуміє, що ця норма ніколи не запрацює без внесення суттєвих змін до Бюджетного та Податкового кодексів України, низки інших нормативних актів, а також без принципової зміни статусу державних вищих навчальних закладів як неприбуткових установ. Прийняття ж цих змін в умовах нашої держави в найближчому майбутньому є подією малоймовірною.

За Квітом, в українських вищих навчальних закладах вже найближчим часом з’являться висококваліфіковані іноземні викладачі зі своїми науковими здобутками, які вони будуть використовувати в освітньому процесі. На жаль, Міністр не розуміє, що без внесення серйозних змін до Кодексу законів про працю та до низки інших нормативно-правових актів легально оформити на роботу іноземних викладачів неможливо.

Побіжно говорячи про якість вищої освіти, Квіт, імовірно, через свою «амнезію», нічого не сказав про блокування ним діяльності Незалежного агентства із забезпечення якості вищої освіти, яке повинно було запрацювати ще з 1 вересня 2015 року. Діяльність агентства блокується ним лише тому, що до його складу були обрані, причому, таємним голосуванням, «не ті» люди. Зокрема, не увійшов ніхто з «молодої команди» Квіта.

Унаслідок блокування Міністром Квітом діяльності агентства, всі рішення, які зараз приймаються замість цього агентства структурами МОН, зокрема, щодо ліцензування освітньої діяльності, акредитації освітніх програм, оцінки якості освітньої діяльності тощо, є юридично незаконними, нелегітимними.

Міністр намагався говорити про розвиток студентського самоврядування у вищих навчальних закладах, причому, у притаманному йому декларативному стилі. Проте він чомусь «забув» навести приклад Національного авіаційного університету, який гвалтують бандити-рейдери, яких він «благословив» на це особисто: Бадрудінов, Майснер, Шульга, Іванова, Авдєєв, Калита.

Адже саме органи студентського самоврядування рейдери повністю виключили з університетського життя. Зокрема, студенти взагалі не представлені у «призначеній» рейдерами «вченій раді» університету. А Міністр, не моргнувши, розповідає в той же час про розвиток студентського самоврядування. Яке лицемірство!

Складається враження, що Сергій Квіт дійсно «не в темі», не розуміє, що відбувається в системі освіти, не бачить перспектив її розвитку і обговорює лише питання загального характеру, які для практичної діяльності освітян мало цікаві.

Україна зараз знаходиться на роздоріжжі. Ціна питання дуже велика. Країні і, зокрема, освітній галузі, потрібні лідери, здатні бачити перспективу, ставити цілі, знати шляхи, сили та засоби їх досягнення, вести за собою людей, тобто здійснювати реальне реформування, спрямоване на благо людей.

Сергій Квіт на цю роль не підходить, що він «блискуче» і довів своєю дворічною «діяльністю». Досить йому знущатися над освітою. Квіта – геть!

 


Коментар 1 Додати коментар

Залишити коментар