Наглядова рада НАУ. Що це?

Лис.11.2015. / 1 коментар

Відповідно до положень Закону України про Вищу освіту (далі –Закон), а саме ст.37, у вищому навчальному закладі утворюється Наглядова рада університету для здійснення нагляду за управлінням майном вищого навчального закладу. Наглядова рада вищого навчального закладу сприяє розв’язанню перспективних завдань його розвитку, залученню фінансових ресурсів для забезпечення його діяльності з основних напрямів розвитку і здійснення контролю за їх використанням, ефективній взаємодії вищого навчального закладу з державними органами та органами місцевого самоврядування, науковою громадськістю, суспільно-політичними організаціями та суб’єктами господарської діяльності в інтересах розвитку та підвищення якості освітньої діяльності і конкурентоспроможності вищого навчального закладу, здійснює громадський контроль за його діяльністю тощо.

7 листопада 2015р. Міністерством освіти і науки України оприлюднило наказ №1146 від 05.11.2015 «Про затвердження складу Наглядової ради Національного авіаційного університету».

Незрозумілим залишається хто подав на затвердження список членів Наглядової ради: Хращевський Р.В., ХарченкоВ.П., Майснер А.В., чи може Квіт С.М.? Фактично Міністерство освіти і науки перебрало на себе повноваження вищого навчального закладу, так як Стаття 1 Закону визначає, що головною засадою функціонування ВНЗ є його автономія! Автономія вищого навчального закладу – самостійність, незалежність і відповідальність вищого навчального закладу у прийнятті рішень стосовно розвитку академічних свобод, організації освітнього процесу, наукових досліджень, внутрішнього управління, економічної та іншої діяльності, самостійного добору і розстановки кадрів. Ч. 3 ст. 2 Закону забороняє обмежувати іншими законами чи нормативно-правовими актами права вищого навчального закладу, що визначають його автономію. Тому дії Міністерства є грубим втручанням в діяльність автономного вищого навчального закладу.

Наглядова рада повинна відображати симпатії працівників, колектив повинен знати та довіряти членам Наглядової ради. Замість цього Міністерство призначило у Наглядову раду людей, які саме і вчиняють рейдерське захоплення ВНЗ. Де конкурс, публічне обговорення? Хто обирав представників?

В самий розпал конфлікту С.М.Квіт підписує документ, що узаконює учорашніх рейдерів на посади контролюючих осіб в університеті. Цікаво, що ст.13 Закону, де визначені повноваження Міністерства освіти і науки не містить згадки про наявність повноважень у міністра – нав’язувати Національному авіаційному університету склад Наглядової Ради, який по-перше, не узгоджений як з Вченою радою НАУ, так і Конференцією трудового коллективу та Загальними зборами колективу; по-друге, складається з кумів, друзів, бізнес-партнерів високопосадовців Міністерства. Увесь університет пам’ятає приїзд заступника міністра освіти і науки Дерев’янка, мінімум за тиждень до відміни виборів теперішній член Наглядової ради напряму зізнався, що вибори навряд чи відбудуться і цьому факту є відеодокази. Він ображав співробітників своїм зверхнім та зухвалим ставленням, спізнивсь на зустріч з трудовим колективом на цілу годину, як колектив тепер зможе довіряти такій людині.

П.4 ст.3 Закону зобов’язує державу сприяти розвитку вищих навчальних закладів як центрів незалежної думки. Про яку незалежність можна говорити, якщо Міністерство освіти і науки, використовуючи владні важелі та зловживаючи правом, нав’язує вищому навчальному закладу свою волю?

Але найбільша помилка міністра – це те що він жодного разу не спробував зустрітись та порозумітись з колективом Національного авіаційного університету, не заспокоїв його, не представив членів Наглядової ради колективу. П’ятеро керівників за 3 місяці, ось до чого призвела відміна виборів в університеті. Цинічно, з мітингуючими викладачами, працівниками та студентами ВНЗ під стінами МОНУ, Квіт заднім числом відмінив вибори, бо знав, що його ідею «моновсько-руського міра» не підтримують працівники ВНЗ. Вибори в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка чітко показала який рівень підтримки авантюрних ідей міністерства в колективах провідних вузів України.

Положення про Міністерство освіти і науки також не містить норм, що надавали б повноваженнь Міністру одноосібно обирати і одночасно призначити членів Наглядової ради. Викликає питання і те, що сталось з попереднім складом Наглядової ради? Яка їхня доля. Їхні повноваження закінчились? Шкода, що листу питань не поставиш.

Не можуть не насторожувати заяви окремих осіб, що супроводжували вищезгаданий наказ Міністерства на офіційному сайті Національного авіаційного університету про довгоочікуване отримання законного органу управління університетом. Ні Закон, ні інші нормативно-правові акти не надають ніяких управлінських повноважень Наглядовій раді ВНЗ, тому намагання Міністерства передати управління університетом в руки Наглядової ради, легітимність якої викликає величезні сумніви, є незаконними та такими, що можуть розцінюватись як тиск Міністерства освіти і науки на органи самоврядування університету.

Висновки. Міністерство освіти і науки, не маючи на те законних підстав, ігноруючи основоположні засади розподілу владних повноважень, вчинило діяння прямо заборонене статтею 22 ЗУ «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII. Особам, зазначеним у частині першій статті 3 ЗУ «Про запобігання корупції» (до їх складу відноситься і міністр), забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов’язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі, використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти у приватних інтересах.

Незабаром країну чекає попередній звіт про діяльність Кабінету міністрів України. Невже жоден з 450 депутатів не знайомий з ситуацією що склалась в системі освіти? Невже нікому не цікава доля одного з двох авіаційних ВНЗ країни? Якщо цикл підготовки авіаційних кадрів перерветься, то це можемо вдарити по цілій галузі економіки, яка визнана на рівні держави, як пріоритетна галузь. Навіть канцлер Германії Ангела Меркель неодноразово наголошувала на важливості розвитку авіабудування в Україні.

Нажаль, при розширенні автономії і самостійності вищих навчальних закладів в Україні, «міністерство імені Квіта» спромоглось в рази погіршити стан свобод у ВНЗ. Міністерство в ручному режимі намагається впливати на те, хто буде ректорами університетів, постійно намагаючись посилити свій вплив в сфері освіти, хоча повинно проводити роботу зовсім в іншому напрямку, напрямку автономії та лібералізації. Ті ж хто втрапив в немилість до Міністра приречені на відміну виборів і багатомісячну боротьбу за виживання університету.


Коментар 1 Додати коментар

Залишити коментар