12973170_1998232113735541_1686768873741121755_o-900x500

Про це повідомили активісти Соціального руху, які приєднались до заходу.

“Студенти, з якими ми спілкувалися, занепокоєні майбутніми урізаннями стипендій”, — зазначили вони.

Як розповів активіст організації, юрист Віталій Дудін, це справді передбачає розроблений Міністерством освіти і науки України проект  «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування вищої освіти (щодо економічних відносин у сфері вищої освіти)».

“Цей законопроект вводить конкуренцію у сферу освіти – як між вузами, так і між студентами. Становище молоді ще більше залежатиме від фінансових можливостей держави. По-перше, фінансування вишів здійснюватиметься «за результатами їх діяльності». Братимуться до уваги, зокрема, кількість публікацій, ступінь «інтернаціоналізації», показник працевлаштованості випускників. На студентів перекладатиметься відповідальність за дії менеджменту вузу, на який вони не впливають. По-друге, академічні стипендії призначатимуться не лише «відповідно до рейтингу успішності», а й за «наукову діяльність”, — зазначає юрист.

За його словами, найбільший удар може бути завдано по тих студентах, які вступатимуть до 1 вересня 2016 року.

“Сьогодні усі студенти-бюджетники протягом 1 семестру 1 курсу отримують мінімальну стипендію. Згідно поправок, виплачувати її будуть лише «на основі рейтингового списку вступників» (виплату отримають лише перші 2/3 «найуспішніших»). Стипендії будуть виплачуватись не за рахунок окремого «стипендіального фонду», а за рахунок «соціального фонду». З цього фонду допускається виділення коштів і на інші соціальні потреби (наприклад, на утримання гуртожитків). Також розширюються повноваження адміністрацій вузів по визначенню умов відрахування (на рівні статутів закладів буде встановлюватись, який обсяг невиконання навчального плану дає привід для відрахування)”, — підкреслює він.

В той же час, за словами активістів Соціального руху, сьогоднішній студентський протест був малоефективним в плані протистояння даному законопроекту.

“Акція була зорганізована студентськими профспілками ФПУ і це давалося взнаки: інертна маса слухала ораторів, що викликали «бадьорі» промови з-поміж ніг Кобзаря (акція мала місце у парку Шевченка). Ми ж роздали ульотку альтернативного змісту, в якій поставили під сумнів саму реальність існування людини в умовах, коли вона ніяк не впливає на оточуючий світ, порівняли наявний стан з сюжетом фільму «Матриця» і закликали студентів організовуватись і приймати активну участь в активістському житті”, – зазначають вони.

За словами активістів, ані забюрократизовані профдіячі, що проводять «подібні акції «для відмітки», ані міністр освіти і науки, що напередодні висловився у дусі «keep calm», не є справжніми виразниками волі студентів».

“Треба самим організовувати незалежні студентські профспілки і брати свою долю у власні руки”, — вважають активісти.