Як навчити учня без підручника?

Гру.7.2015. / Коментарів: 3

Реформування освіти в Україні відбувається швидкими темпами. Настільки швидкими, що за ним навіть не встигають друкувати підручники. Так, учні 4-их та 7-их класів, які з цього навчального року навчаються за новою шкільною програмою, опинилися без підручників. І не лише 1 вересня. Досі у школах немає потрібної навчальної літератури. Що роблять у цій ситуації у кременчуцьких навчальних закладах та які перспективи чекають на учнів – з’ясовував «Вісник».

Міністр освіти України Сергій Квіт вирішив відмінити друк  підручників для 4-их та 7-их класів, які були затверджені колишнім міністром освіти Дмитром Табачником. Про це стало відомо ще наприкінці минулого року, тоді ж вирішили провести новий конкурсний відбір. Причину пояснювали великою кількістю помилок у рукописах, а також непрозорістю схем допуску підручників до друку.

І хоча до початку нового навчального року було достатньо часу, у день Першого дзвоника учні 4-их та 7-их класів опинилися без нових підручників. Наразі минула уже майже половина навчального року, але ситуація не змінилася.

Програма – є, підручників немає

Для навчання учнів 4-их та 7-их класів, які з цього навчального року навчаються за новою програмою, учителям запропонували поки використовувати старі підручники, якщо у тих співпадають теми.

«Але ж по фізиці абсолютно інша програма і кількість годин. Прочитала методичні рекомендації – ще більше обурилась… Як можна використовувати для вивчення окремих розділів фізики підручники для 8 класу, якщо по них будуть навчатись восьмикласники, їх же просто не вистачить для 7-класників. Скажіть, ну чому так усе не продумано?» – обурюється вчитель фізики.

Крім того, Міністерство освіти і науки розіслало по школах рекомендації, в яких зазначалося, що «за відсутності або нестачі підручників попередніх років видання пропонується два шляхи вирішення цієї проблеми: або самостійно підбирати матеріал, використовуючи власні напрацювання відповідно до програми, або активно скористатися інформаційно-комунікаційними технологіями». А що ж робити, якщо сучасне забезпечення шкіл та зарплати вчителів не дають можливості скористатися інформаційно-комунікаційними технологіями повною мірою?

Купувати – не варіант?

Приблизно із середини вересня у кременчуцьких книгарнях почали з’являтися перші підручники  для 4-их та 7-их класів. Кожен із них коштує приблизно 70-80 гривень. А з урахуванням того, що нові підручники у цих класах потрібні з усіх навчальних предметів, то їхня загальна вартість виходить десь 400-500 гривень. Тож охочих самостійно купувати підручники не так уже й багато. Та й у вільному продажі у крамницях їх по 2-3 екземпляри максимум.

До того ж є ще одна причина, чому купують не дуже активно.

«У нас немає жодного учня, який ходив би з новим підручником у цих класах, тому що ми самі не рекомендуємо їх купувати. У цьому немає особливого сенсу, – розповідає вчителька однієї з кременчуцьких шкіл. – Куплять, а можливо, за місяць надішлють зовсім інші. Адже з кожного навчального предмета зазвичай пропонуються підручники 4-6 авторів на вибір. І хоча згідно з нововведеннями  вчителі кожної школи обирали новий підручник із кожного предмета і надсилали у «Репозитарій навчального контенту», надрукують усе одно ті, які обрала більшість».

«Цінна» навчальна література

Приблизно із середини жовтня у мережі почали з’являвся електронні підручники, що відповідають новій програмі. Але не з усіх навчальних предметів, а деякі – не на весь навчальний рік.

«Спочатку підручників не було взагалі. У середині листопада з’явився електронний варіант з англійської мови. Учителі одразу ж дали посилання, якими діти можуть скористатися», – розповідає вчителька англійської мови однієї з кременчуцьких шкіл.

Проте знову ж є проблемою те, що не в усіх учнів удома є комп’ютер. Та й батьки не всіх школярів мають можливість придбати для свого школяра планшет, яким він користуватиметься на уроках. А деякі просто не хочуть.

«Так, можливо, для учнів 7-ого класу електронні підручники – це вдалий варіант. Але для 4 класу, звичайно, потрібна друкована книга. Дитина її не розіб’є, та й зір не так зіпсує», – переконана мати учениці початкових класів.

Тож учням, які не мають планшетів, часом доводиться роздруковувати електронний варіант підручників. А з урахуванням того, що роздрук одного аркуша у Кременчуці коштує приблизно 70 копійок, нескладно порахувати, наскільки «цінною» виходить така навчальна література.

Підручники можуть отримати після 1 грудня

Про це днями повідомив міністр освіти і науки Сергій Квіт під час проведення засідання Колегії МОН.

З 1 грудня до департаментів освіти і науки обласних державних адміністрацій розпочнеться доставка підручників для учнів 4 та 7 класів.
За словами міністра, книжкові бази в регіонах готові до прийому та відвантаження підручників.

Також Сергій Квіт повідомив, що сьогодні на черзі підписання договорів на видання перекладених підручників для учнів шкіл з навчанням мовами національних меншин та для дітей з особливими освітніми потребами.

«На видання 140 назв підручників загальним накладом 4 351 430 примірників, що складає 72,5 % від загальної кількості підручників, перераховано аванс на суму 77 111 900 грн. Частина накладів підручників надрукована, інші друкуються», – сказав міністр.

Сергій Квіт також наголосив на тому, що міністерством проведена робота для здешевлення вартості підручників за рахунок зниження вартості паперу та зменшення рентабельності до 5 відсотків, внаслідок чого заощаджено близько 20 мільйонів гривень.

Коли пощастить кременчуцьким школярам?

Що ж стосується кременчуцьких шкіл, то поки невідомо, коли 4- та 7-класники нарешті зможуть погортати сторінки новеньких підручників. Начальник управління освіти Геннадій Москалик зазначив, що поки такої інформації немає. Єдине відомо точно: батькам за доставку підручників із книжкових баз платити не доведеться.

http://vestnik.in.ua


Коментарів 3 Додати коментар

Залишити коментар